Blog: Nyní jsou vaše lodě pryč

Moonspell in GdanskFernandův blogový příspěvek:

Zvuk kostelního zvonu bijící k 7 hodině večerní, vzdálený a připomínající známý pocit z mnoha měst v Portugalsku. Konejšivě jsem byl probuzen z krátkého zdřímnutí ve svém temném lůžku. Právně jsme v Gdaňsku (původně Danzig) zaparkovaní noblesně v přístavu, odděleni od okolí. Ráno, zvuky ze stavby vytváří po několik hodin ruch, přerušený jen cigaretovou pauzou dělníků. Venku je zataženo. Nebe má nádech barvy kovu, možná kvůli okolí s vlajícími  jeřáby, neopláštěnými loďmi a znepokojujícím pocitem nehybnosti, narušený jen menšími zvuky prací a mluvením. Vypadá to, že dnes žádná velká loď neodplouvá. Můžu se pouze domnívat, že toto je místo kam chodí skonat svou železo-ocelovou smrt a demontáž. Všude kolem jsou podzimní barvy (pozn. původně myšlen October rust – album Type o Negative). Je to turné.

Klub je docela nový a je výborným místem na hraní. Dobrý předprodej postavil kapelu proti nejhoršímu dni v týdnu pro vystoupení (pondělky většinou bývají volnem pokud si tento luxus můžeme na turné dovolit). Nemůžu se přestat divit, že my jsme ten důvod, kvůli kterému se více jak 600 lidí  rozhodlo vyrazit v noci ven a čelit dešti a chladu. To mě těší, ale i udivuje. Je naše návštěva opravdu důležitější než klidná noc s trochou čaje, televizí a pantoflemi na nohou? Hádám, že v několika hodinách připadne odpovědnost nám. Jakmile vznikne spirituální atmosféra, začnu se soustředit na vystoupení a snažit se vykouzlit něco výjimečného co změní tuto pondělní noc v životní zážitek těch, co se odhodlali vydat do tohoto baru na odlehlém místě v sousedství mrtvého přístaviště.

Můžu si užívat celý den, omezit své tělesné pochody jako čekající plaz, ale v pouhé hodině musím být připraven vyrazit. Lidé nemají představu, že to veškeré čekání je asi nejvíce ovlivňující faktor na turné. Jak se vypořádat s volným časem a proměnit jej v něco opravdu vzrušujícího i v tento ponurý začátek týdne. Je to problém s ne příliš lehkým řešením. Jde to dvěma způsoby, kdy některé smělé duše pijí venku vodku, jiné udržují rovnováhu mezi činnostmi a tím jak tyto činnosti vydržet. Za tu dobu co žiji, někteří „rytíři silnic“ si získali můj obdiv pro množství pití které vypijí a stále jsou schopni odehrát pozoruhodné vystoupení. Tohle je samozřejmě hloupé tvrzení, založené spíše na fyziologických aspektech jejich výdrže, než na méně hrozné závislosti na chlastu nebo drogách. Nejsem proti ani jednomu, ale proti závislosti obecně.

Za celý den jsem neřekl téměř slova. Šetřím si veškerou energii a svůj zmožený krk na vystoupení, takže tato okolnost může mít podstatu křiků a nálad. Normálně strávím celý den mluvením. Jsem schopný zabít mnoho času pouhým tlacháním. Přeci jen, klid je zlatý. A dnes večer musím po tom zlatě sáhnout a sdílet jej s Gdaňskými dobrodruhy pondělní noci. Moje poslání na tomto turné je pro mě jasné: Zahrát velkolepá vystoupení. Přežít.

Držte mi palce. Odpovím písemně, šetříc svůj hlas pro další lety.

Profilový obrázek

Dominik Matus

Long time admin of this page, big fan and supporter of Moonspell band. In everyday life art historian, cabinetmaker and restorer.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.